Gra South Park: The Stick of Truth (Kijek Prawdy) – Recenzja PL

Gra South Park: The Stick of Truth (Kijek Prawdy) – Recenzja PL

South Park: The Stick of Truth trafiło w nasze ręce, zapraszamy do przeczytania naszej krótkiej recenzji.

Długo czekaliśmy na ten moment, ale wreszcie możemy zaprezentować wam najnowszą grę o South Park, w dodatku wydaną w całości po polsku!

South Park: The Stick of Truth (Kijek Prawdy) to gra typu role-playing game (RPG), która dostępna jest na PC oraz konsolach: Playstation 3 i Xbox 360. Gra została wydana we współpracy twórców Fallout: New Vegas studia Obsidian Entertainment, Ubisoftu oraz twórców South Park, którzy aktywnie brali udział przy tworzeniu całej fabuły, głosów czy animacji. Premiera gry w Polsce miała miejsce 6 marca 2014 roku. Nasuwa się pytanie czy twórcy sprostali wymaganiom stawianym wobec gry o tak kultowym serialu i czy warto wydać na tą grę około 79zł w przypadku wersji PC i aż 169 w przypadku PS3/Xbox 360?
Odpowiemy na te pytania w stylu South Park: TAK, TAK. Gra jest świetna i spodoba się nie tylko fanom serialu, ale do rzeczy…

A tak powstawała sama gra:

W grze wcielamy się w nowego dzieciaka, który przeprowadził się do miasteczka wraz z rodzicami w “dziwnych okolicznościach”. Naszym zadaniem jest wpasowanie się w nowe otoczenie i poznanie jak największej liczby znajomych. Nasz bohater nie jest zbyt rozmowny i mimo prób nadania mu imienia nazywani i tak będziemy “Douchebag”, którego w polskiej wersji sprytnie nazwano Deklem (sami graliśmy w wersję angielską, ponieważ nie lubimy polskich tłumaczeń, ciekawe czy pojawia się dobrze znany z dubbingów “Kaban”). Naszym pierwszym towarzyszem jest Leopold Stoch dobrze znany nam Butters. Szybko przyjdzie nam stoczyć pierwszą walkę a samouczek jest naszym zdaniem nieźle wkomponowany w początkową rozrywkę. Do wyboru mamy cztery klasy postaci: Czarodziej, Wojownik, Złodziej i Żyd.

South Park: The Stick of Truth (Kijek Prawdy) postacie

Pokonując kolejne questy mamy do czynienia z małym streszczeniem całego serialu, znajdziemy tu niemal wszystko: Rudzielców, słynnego bankiera i frazę “and it’s gone!”, Mongołów, „The Poop That Took a Pee”, MenBearPig, Mr Hankey czy nawet Chinpokomony, których w grze znajdziemy aż 30. Oglądając sezon 17, widocznie widać, że ostatnie odcinki były pisane “pod grę” gdyż gra opiera się w dużej mierze właśnie na nich. Grając w grę spotykamy też wiele nowych wątków, czujemy się momentami jak byśmy oglądali kolejne odcinki, masa wstawek w formie video jest przeogromna.

Sam system gry jest dość ciekawy, walka przebiega turowo, w czasie rozgrywki mamy dostęp do wielu mini gier, które są elementami poszczególnych zadań. Wszystko jest nieźle uzupełnione sporą ilością broni, czarów i umiejętności. Nie ma czasu na nudę, a sama gra wciąga. Niestety aby nie było zbyt kolorowo to powiem, że dobrym graczom powieje nudom, gdyż zarówno zagadki logiczne jak i poziom przeciwników stoi na niskim poziomie, gra jest czasami zbyt prosta, mi osobiście nie zdarzyło się kupić mikstury w tej grze, w zupełności wystarczyło to co zabrałem swoim przeciwnikom.

Na brak przedmiotów i ich różnorodność z pewnością nie można narzekać:
South Park: The Stick of Truth (Kijek Prawdy) przedmioty

Nie zamierzamy wam tu streszczać samej fabuły, w grę po prostu trzeba zagrać samemu, uczestniczenie w “kolejnym” epizodzie South Park jest niesamowitym doświadczeniem, z tą drobną różnicą, że ten odcinek zapewni nam rozrywkę na dobre kilkanaście godzin. Momentami naprawdę czujemy się jakbyśmy oglądali kolejne odcinki 17 sezonu.

South Park: The Stick of Truth (Kijek Prawdy)

Gra jest dość liniowa, choć oferuje możliwość wykonywania niektórych zadań po za kolejnością, wybór klasy czy dołączenie do drużyny Cartmana i Kenny’ego albo Kyle’a i Stana o czym
musimy zadecydować stając pomiędzy armią Cartmana a Kyle’a.

Wartym wspomnienia jest ocenzurowanie gry na platformach Xbox 360 i Playstation 3, siedem scen po kilkanaście sekund, cenzura nie dotyczy PC oraz rynku USA. Poniżej możecie zobaczyć wycięte i zmienione sceny, UWAGA SPOJLER.

Podsumowując naszym zdaniem gra jest obowiązkową pozycją dla każdego fana South Park, idealna na przerwę pomiędzy sezonami, najbliższy 18 sezon dopiero na jesień, będzie on zawierał 10 odcinków. Z pewnością jest to najlepsza gra o South Park jaka została wydana. Jeśli jednak nie jesteś fanem South Park, w grze może być trochę zbyt mało innowacji, a sama gra zbyt krótka abyś poczuł się usatysfakcjonowany. Z pewnością będzie to jedna z najzabawniejszych gier 2014 roku. Wiele osób uważa, że humor momentami jest przesadzony, nam się podoba taki jest już South Park, mimo, że stężenie pierdów w grze spokojnie uniezależniłoby Polskę od dostaw gazu z Rosji.

Plusy gry:
+ Grywalność
+ Dobrze odwzorowany świat South Park
+ Wykonanie
+ Humor
+ Charakterystyczna kreska animacji i tekstury

Minusy:
+ Trochę łatwa
+ Krótka

Nasza ocena 9/10

Gra w pierwszym tygodniu otrzymała pozytywne recenzje zarówno w Polsce jak i na świecie, poniżej oceny najważniejszych portali:
IGN — 9/10
Game Informer — 8.5/10
Official Xbox Magazine — 9/10
GameSpot — 7/10
Gryonline.pl — 9/10
CDA — 4,5/6
Nasza ocena — 9/10

Na koniec krótki gameplay:


109
Administracja strony nie ponosi odpowiedzialności za materiały zamieszczone na innych serwerach, a jedynie udostępnione na stronie. Odcinki można oglądać ponadto na oficjalnej stronie southparkstudios.com, na odcinki nakładane są jedynie polskie napisy. Strona nie umożliwia pobierania odcinków i nie wspiera piractwa!